Skip to content

Zarządzanie MŚP – wstęp

Marzec 25, 2011

Narzędzia i systemy zarządzania przedsiębiorstwami są podstawą, jeśli chodzi o zarządzanie małą i średnią firmą. Jest ich wiele. Można wybrać pięć, dziesięć lub jeszcze więcej – nie ma znaczenia ile, natomiast ważne, aby współdziałały ze sobą, były spójne, dopasowane do stylu zarządzania i stosowane sensownie – w odpowiednim zakresie i nie na siłę. Mają pomagać oraz oszczędzać czas, nerwy, koszty i wysiłki.

Systemy a narzędzia zarządzania

Najpierw zdefiniujmy, czym jest zarządzanie. Ważne przy tym jest, aby dostrzec ludzki wymiar zarządzania. Maszyny się programuje, obsługuje i steruje nimi, materię się obrabia i przeładowuje, natomiast zarządzanie polega na przewodzeniu i motywowaniu ludzi. To taki „rząd dusz”.

Zarządzanie –     nieustające nakierowywanie ludzi na wartości, zachowania, cele i wyniki zgodne z misją i strategią organizacji; nakierowanie to polega na
– zapewnianiu narzędzi,
– uświadamianiu celu
– i motywowaniu do działania.

Zarządzać można „ręcznie”, nakazując i zakazując na bieżąco rozmaite działania. Ale wiemy wszyscy, że jest to sposób i przestarzały, i męczący, a przede wszystkim nieefektywny. Dlatego posługujemy się narzędziami i systemami zarządzania, które są przyjęte w firmie. Przy tym definiujemy je następująco:

Narzędzie zarządzania – narzędzia/mechanizmy/systemy, które pomagają zarządzać firmą (ludźmi, procesami, organizacją, informacją, finansami, wizerunkiem, sprzedażą, itd.) poprzez odciążenie zarządzającego od potrzeby każdorazowego wymyślania i/lub określania komukolwiek (sobie, pracownikowi, zespołowi) sposobu realizacji celów czy wykonania zadań i/lub poprzez ustrukturyzowanie i uporządkowanie działań dla realizacji tych celów i zadań, bez potrzeby „ręcznego sterowania”.

Systemy zarządzania – sposób regularnego postępowania w jakiejś sferze, porządkujący to postępowanie i prowadzący do przewidywalności oraz powtarzalności

Jakie korzyści dają narzędzia/systemy zarządzania?

Używanie systemów i narzędzi zarządzania daje przedsiębiorstwom wiele różnorodnych korzyści. Podstawową jest efektywniejsze realizowanie celów biznesowych. Dużo łatwiej jest zarządzać relacjami z klientami, jeśli w firmie wdrożony został sprawdzony system CRM niż, gdy wszystko trzeba robić “na piechotę”.

Kolejna korzyść to większy komfort pracy. Dzięki stosowaniu systemów zarządzania sprecyzowane zostają role członków organizacji i zależności między nimi. W firmie panuje większy porządek, a reguły są wyraźnie pokazane. W konsekwencji mniej jest konfliktów między pracownikami i mniej spraw ląduje na biurku zarządzającego, a on sam ma więcej czasu i chroni się przed stresem. Może skupić się na rozwijaniu firmy, a nie gaszeniu wciąż pojawiających się pożarów.

Dzięki systemom zarządzania, możliwe jest zapobieganie pojawiającym się kryzysom. Na przykład odpowiednio skonstruowany system monitorowania wyników przekaże zarządzającym informację o obniżającej się motywacji ludzi w firmie. Dzięki systemom zarządzanie firmą zostaje rozłożone na grupę osób, jest uporządkowane i mniej czasochłonne.

Ktoś powiedział kiedyś: jeżeli robisz coś regularnie, to nie wymyślaj za każdym razem od nowa, jak to zrobić, lecz stwórz sobie system i skonstruuj narzędzia do tego zadania.
Masz problem z jakością produkcji? – stwórz system dbałości i kontroli jakości. Elementami takiego systemu będą pewne procedury, pomiary (narzędzia do nich!), okresowe kalibracje maszyn, szkolenie pracowników itd.
Masz problem z wynikami w sprzedaży, bo handlowcy się nie angażują? – stwórz system motywacyjny dla handlowców, który zachęci ich do kreatywnego zaangażowania.
Masz kłopoty ze sprawną obsługą zamówień klientów? – zbuduj system obsługi klienta: odpowiedni program informatyczny, procedury, strukturę wewnątrz firmy, podział zadań, bazę danych itd.

W kolejnym artykule opiszemy wybrane narzędzia i systemy zarządzania, stosowane z powodzeniem w małych i średnich firmach.


Zapraszamy na: www.ask-ak.com

Reklamy
No comments yet

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: